משקיע כשיר

נוב 3, 2021 | השקעות | אפס תגובות

מי הוא משקיע כשיר ומה הם הקריטריונים לקבלת חותמת כשירות

בשנים האחרונות נפוצה צורת השקעה חדשה בנדל"ן – השקעה כחלק מקבוצה, המנגישה את אפשרות ההשקעה בנדל"ן למשקיעים קטנים כגדולים.
כתוצאה מאופי ההשקעה, סכום ההשקעה המינימאלי לכל משקיע ירד משמעותית. אם פעם השקעה בנדל"ן הייתה נחלתם של בעלי הון בלבד, הרי שהיום ניתן להשקיע בשותפות מוגבלת, דרך קבוצה המנוהלת על ידי חברות המתווכות את ההשקעה בנדל"ן, בעבור סכומים של כמה עשרות אלפי דולרים.

הודות לכך, השקעה בנדל"ן הפכה לאפשרית עבור ציבור משקיעים רחב. כדי להגן על ציבור המשקיעים, נקבע בחוק כי חברות המעוניינות להציג לציבור גדול של משקיעים את האפשרות להשקיע בפרויקטים גדולים, מחויבות להציג תשקיף שיאושר על ידי הרשות לניירות ערך.

מבלי שיוצג תשקיף, מוגבלת הצעת ההשקעה לשלושים וחמישה משקיעים בלבד, המכונים ניצעים. משקיעים כשירים אינם כלולים במניין 35 הניצעים, וכך חברות יכולות להפנות אליהם הצעות השקעה מבלי שיידרשו להציג תשקיף וללא קשר למגבלת 35 הניצעים שנקבעה בחוק. משקיע כשיר זוכה לשמוע לפני אחרים על אפיקי השקעה ופרויקטים אטרקטיביים, כמו כן, למשקיע כשיר יש גישה למידע שאינו זמין עבור הציבור הרחב.

המאמר הבא יעסוק ביתרונות מהם נהנים משקיעים כשירים, בקריטריונים להגדרת משקיע ככשיר וברווח שמפיק משקיע כשיר מהגדרתו ככזה.

תשקיף – המסמך שמשקף את כל המידע למשקיעים

 

כאמור, על פי חוק, חברה  המעוניינת לשווק לציבור אפיקי השקעה מחויבת להציג בפני הרשות לניירות ערך תשקיף הכולל את כל המידע הרלוונטי למשקיע.
לפני שקרן השקעות, תאגיד או חברה יכולים לצאת במסע גיוס כספים מן הציבור למימון פרויקט, עליהם לקבל את אישורה של הרשות לניירות ערך לתשקיף שהוגש. התשקיף צריך לכלול נתונים כגון: פרטים על החברה/התאגיד והחברים בה/בו, פרטים על העסקה המוצעת, היזם, התכנית העסקית, עלות ההשקעה הנדרשת וכיוצא בזה, כל פרט שיכול לסייע למשקיע לקבל החלטה מושכלת אם להשקיע בפרויקט המדובר או לא.

מטרת הדרישה היא להגן על משקיעים קטנים ובינוניים מהשקעת מיטב כספם בפרויקטים שאינם מתאימים להם, או כאלו שרמת הסיכון בהם גבוהה מדי עבורם.
חברת השקעות המעוניינת לשווק פרויקט ללא תשקיף, יכולה להציע אותו לשלושים וחמישה ניצעים בלבד. מי שלא נכפפים לכלל זה הם משקיעים שהוגדרו כמשקיעים כשירים.

 

מיהו משקיע כשיר על פי ההגדרה של חוק ניירות ערך

 

על פי הרשות לניירות ערך, משקיע כשיר הוא איש מקצוע העוסק בתחום ייעוץ השקעות, או מי שמתקיים לגביו אחד משלושת התנאים הבאים:

• שווי נכסים – מי ששווי הנכסים שבבעלותו עולה על שמונה מיליון ש"ח. 

• גובה הכנסה – מי שגובה הכנסתו השנתית בשנתיים האחרונות היה מעל 1.2 מיליון ש"ח, או שגובה ההכנסה השנתית של התא המשפחתי אליו הוא משתייך בשנתיים האחרונות היה מעל 1.8 מיליון ש"ח.

• שילוב הכנסות ונכסים – מי ששווי הנכסים הנזילים בבעלותו עולה על חמישה מיליון ש"ח, ושגובה הכנסתו השנתית בשנתיים האחרונות היה מעל 600,000 ש"ח או שגובה ההכנסה השנתית של התא המשפחתי אליו הוא משתייך בשנתיים האחרונות עלה על 900,000 ש"ח. 

 

האומדנים נכונים לשנת 2016, ומוצמדים למדד אחת לשלוש שנים.

 

מהי חותמת כשירות ומהו משקיע כשיר

 

משקיע כשיר פוטנציאלי הוא מי שמתקיים לגביו אחד משלושת התנאים שקבעה הרשות לניירות ערך, יחד עם זאת, עמידה באחד התנאים
כשלעצמה אינה הופכת אדם למשקיע כשיר. כדי שאדם יהיה מוכר כמשקיע כשיר, עליו לחתום על הסכם כשירות עם החברה בה הוא מעוניין להשקיע.
כדי שחברה תכיר באדם כמשקיע כשיר, עליו להציג בפני נציגיה מסמכים המאשרים את עמידתו בתנאים, ויתכן שיתבקש להציג מסמכים נוספים.
הסכם הכשירות נערך בין המשקיע ובין החברה בה הוא מעוניין להשקיע.

 

היתרונות בעצם היותך משקיע כשיר

משקיע כשיר מקבל את מלוא המידע על השקעות לפני שהציבור מקבל אותו, הוא חופשי להשקיע בפרויקטים לפני שמפורסם לגביהם תשקיף, ואינו כבול לרף 35 הניצעים שמציבה הרשות לניירות ערך עבור עסקאות תשקיף. משקיע כשיר יכול להצטרף לפרויקט במהירות וללא עיכובים בירוקרטיים, וכל המידע הרלוונטי נגיש לו באופן מיידי, כולל מידע שהציבור אינו נחשף אליו. היכולת להשקיע בפרויקטים במהירות לפני אחרים מייצרת אפשרויות לרווח נוסף. משקיע כשיר הוא משקיע מבוקש על ידי חברות שונות, וכיוון שכך, נהנים משקיעים כשירים מהצעות אטרקטיביות שמשתלמות לשני הצדדים.

 

סיכום

משקיע כשיר הוא משקיע מיוחד. ככזה, משקיע כשיר זוכה לשמוע הצעות אטרקטיביות להשקעה לפני כולם ולהשקיע בתנאים נוחים ובמהירות.
אם אתם מעוניינים להשקיע בנדל"ן, והכנסתכם השנתית או נכסיכם תואמים את הקריטריונים להגדרת משקיע כשיר, זה הזמן לחתום על הסכם כשירות עם חברת נדל"ן שתסייע לכם לתת לכסף שלכם לעבוד עבורכם. מעוניינים לשמוע יותר? פנו לנציג של חברת ספיר ברנובסקי עוד היום, ועשו את הצעד הראשון בדרך להיותכם משקיעים כשירים.

 

0 תגובות

שלח תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *